O REGIONIE

Jura 160 milionów lat temu:
Jura Krakowsko - Częstochowska 
To najstarszy region w Polsce - w skałach, po których chodzimy bardzo często można zobaczyć skamieniałe stworzenia, żyjące tu ponad 150 milionów lat temu !
W 2010 roku odkryto w jaskini "Stajnia" w rejonie Bobolic szczątki człowieka neandertalskiego sprzed 100 tys. lat. Natomiast w jaskini na Biśniku - ślady bytności ludzi przedneandertalskich datowane na nawet 500 tys lat !
Występuje tu dobra sieć dróg asfaltowych, jednak poza najbardziej popularnymi turystycznie miejscami można się cieszyć brakiem tłoku na drogach i szlakach. Nie ma zwykle problemu z parkowaniem 
Ilość miejsc noclegowych na Jurze odpowiada potrzebom ruchu turystycznego, co oznacza, że wybór nie jest duży, choć ostatnio pojawiły się nowe hotele o stosunkowo wysokim standardzie, który do niedawna nie był tu obecny.
To raj dla fotografów, wspinaczy, paralotniarzy, miłośników historii, rowerzystów (tych z kondycją) oraz wszytkich tych, którzy lubią nostalgię, spokój i pięne widoki.
Jura ma wiele oblicz  - od mocno skomercjalizowanych miejsc jak Zamek Ogrodzieniec, Ojcowski Park Narodowy, Kraków czy Częstochowa, przez rzadziej odwiedzane, nie mniej ciekawe obiekty jak Zamki w Smoleniu, Rabsztynie, jaksinie północnej Jury, po przeważające, rzadko odwiedzane riuny mniejszych strażnic, trudniej dostępnych jaskiń, czy samotnych, malowniczych skał i punktów widokowych. 
Zwiedzanie jury przed lub po sezonie wakacyjnym dostarcza zupełnie nowych doznań, zwłaszcza, kiedy czas nie zmusza nas do pośpiechu. 
Polecamy zwiedzanie Jury z doświadczonym przewodnikiem, który będzie w stanie odkryć przed Państwem Jurę, jakiej nie zobaczy większość przypadkowych turystów.
 
Naszą działalność koncentrujemy na północnej, mniej poznanej i bardziej "dzikiej" części Jury - na północ od Olkusza